Лечебните свойства на морето
Ценното въздействие на морето е било познато още на римляните. Интересен факт е, че морската вода и кръвната плазма на човека имат сходен състав.
Терминът таласотерапия произлиза от думата „таласо”, която в превод от гръцки означава море. Този вид терапия представлява комбинирано лечение посредством използването на морска вода, морски водорасли, соли и морска кал.
Когато тялото се потапя в топлата морска вода, то абсорбира от нея минералите, от които се нуждае - като например магнезий, калий, калций, натрий и йодид.
Минералите от морската вода въздействат благотворно на кръвообращението, обмяната на веществата, имунитета и хормоналното равновесие.
Проучвания сочат, че монотонният плясък на вълните променя мозъчните импулси по начин, напомнящ ефекта на медитацията
Състав на морската вода
Морската вода е слабо алкална - pH 7,5-8,4. В нея има соли в йонно състояние (натрий, калий, магнезий, калций и др.), както и необходимите за човешкия организъм олигоелементи (злато, сребро, цинк, арсен, йод и др.). Срещат се всички елементи от Менделеевата таблица, които съществуват в природата, включително и атмосферните газове (азот, кислород, въглероден двуокис и др.), естествено в минимални количества. Морската вода съдържа още планктон, водорасли и ламинарии, които се използват за лечение.
Морските бани са показни при болни с неврози, затлъстяване, хипертонична болест в I и II стадий, желязодефицитна анемии, компенсиран диабет, някой ставни заболявания, разширени вени и за закаляване.
Жабурене с филтрирана морска вода се прилага при пародонтоза.
Изключително подходяща форма на таласотерапия при болки в гърба и ставите е чрез използване на морска кал или луга.
Морски климат
Морския въздух се характеризира с благоприятен аерохимичен комплекс- той е чист и богат на соли – натриев хлорид, флуор, озон, бром и др. Тези вещества, в кобинация с влажността на морския въздух, имат противовъзпалителен ефект, подобряват защитната функция на лигавиците.
Също така в морския въздух е намалено количеството на алергени от животински и растителен произход.
Лечебен ефект, особено при алергии и заболявания на дихателните пътища, има вдишването на морския въздух. Най-добре е това да се прави по време на сутрешни разходки по плажната ивица.
Слънчевите бани
Слънчевите бани имат благотворно влияние върху болни от псориазис, рахит, повишават имунната защита. Установява се и благоприятна динамика на медиаторите на алергичните реакции – намаление на хистамина и на IgE.
Най-важното е: времето на облъчване да се увеличава постепенно като се започне от няколко минути; излагането на слънце да се осъществява в часовете от 8 до 10 и от 16 до 18 часа, когато лъчите му не са най-опасни; да не се отива на плаж без слънцезащитен крем.