Мастиха е ароматна смола от мастихово дърво Pistacia Lentiscus, което вирее в някои части на Средиземноморието и Северна Африка, както и върху територията на днешна Азия. Смята се, че най-качествената медицинска дъвка с лечебни свойства се извлича от специален сорт дърветата Pistacia lentiscus var. Chia, растящи на гръцкия остров Хиос в Егейско море. Смолата, добивана от тях е продукт, отделян от кората и клоните, единствено на мъжките дървета. Тя се смята за изключителен продукт с широко приложение в народната медицината още от древността.
В 5 в. пр.н.е. Херодот и Хипократ споменават за смолата на о. Хиос в своите трудове, препоръчвайки стрита смола на прах заедно с мед против простуда и вирусни заболявания, а всеизвестният по онова време лекар Гален препоръчва мастихата при бронхити, за заздравяване на рани и за подобряване състоянието на кръвта. В древния Рим са добавяли мастиха на прах във виното за подобряване на храносмилането, а римлянките са я дъвчели за избелване на зъбите си и освежаване на дъха, тъй като е всеизвестно нейното антибактериално действие.
В днешно време се използав при различни стомашно-чревни проблеми, като гастрит, язва и други. В научни и клинични проучвания във Великобритания и Гърция е доказано, че мастихата има антимикробни свойства, особено при патогенни бактерии като Хеликобактер пилори, Стафилококи и Ешерихия коли.
Мастихата от Хиос дълго се е ползвала като лечебно средство в Гърция, но днес тя е призната и от Европейска агенция за лекарства (ЕМА) като официално лекарство от растителен произход. Според ЕМА мастихата е ефективно лекарство при стомашно чревни заболявания и наранявания, както и при възпаления на кожата.
Нейният химичен състав все още се изследва, като вече са открити 70 химични вещества с лечебни свойства.
Изследванията показват, че мастихата от Хиос има антисептично и противовъзпалително действие върху цялата дължина на храносмилателния тракт. Поради тази причина тя се използва за лечение както на възпаления на устната кухина (афти, парадонтит, гингивит, стоматит), хранопровода, лигавицата на стомаха, тънките и дебели черва, така и при язви на стомаха и дванайсетопръстника и при вътрешни хемороиди. При продължителен прием мастихата образува траен филм върху лигавицата на стомаха и червата и ги предпазва и лекува.
Изследване на Нотингамския университет публикувано в New England Journal of Medicine твърди, че Мастикса може да лекува язви унищожавайки бактерията Helicobacter pylori, сочен за основна причина за появата на язви на стомаха и дванайсетопръстника.
Освен това мастихата подобрява храносмилането и е отлично средство против киселини и газове. Препоръчва се и при обилно хранене, за подсилване на храносмилането. Мастихата е ефективна и при синдрома на ГЕРБ (Гастроезофагиална рефлуксна болест), защото се получава неутрализация на киселините и заздравяване на лигавицата.
Мастихата също е природен антиоксидант. Наличието на полифенолни съединения в мастихата от Хиос, я превръщат в мощен антиоксидант, който предпазва тъканите и клетките от свободните радикали. Поради тази причина може да се приема и като протектор на черния дроб.
Има силно прочистващо действие и се счита за противоотрова. Използва се за премахване на страничните ефекти от лечение с антибиотици, при работа във вредна среда, при употреба на никотин и алкохол.
Проучва се и ефектът на мастихата да намалява нивата на лошия холестерол. В днешно време, интензивния научен интерес върху естествените антиоксиданти, като защитни фактори срещу атеросклерозата, доказа че те осигуряват защита срещу образуването на холестеролови плаки и предотвратяват риска от атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. Наличието на фенолни молекули titerpenikon и фитостероли в смолата, е особено важно, тъй като тези компоненти действат срещу окисляването на липопротеините с ниска плътност (липопротеин с ниска плътност - LDL ) , а това е важен индикатор за потенциал за висока антиоксидантна активност.
Мастихата може да се приема във вид на прах, малки парченца или чрез дъвчене. Има и няколко хранителни добавки на българския пазар с Мастиха.